wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

Biznes

Czy przedstawiciel handlowy to opłacalny zawód?

Czy przedstawiciel handlowy to opłacalny zawód?

W każdej branży ważne jest doświadczenie i wiedza. Jednym z zawodów które szczególnie wymagają wprawy z klientem jest praca jako przedstawiciel handlowy. Tutaj studia zazwyczaj nie mają żadnego znaczenia, liczy się odpowiednia ilość praktyki i osiągnięć. W tym artykule skupimy się na temacie zarobków na tym stanowisku. Przybliżymy od czego dokładnie one zależą i jak mniej więcej mogą się wahać. 

Zarobki w handlu – czy na pewno warto?

Na samym początku, trzeba zaznaczyć, że handel to branża gdzie zarobki z roku na rok, wraz z wprawą pracownika idą w górę. Nie ma co się więc zniechęcać, jeżeli na początku nie otrzymamy zbyt satysfakcjonującej pensji. Jeżeli więc jesteśmy w pełni zmobilizowani i gotowi osiągnięcia celów sprzedażowych, ta praca będzie idealna dla nas. Rosnąca wypłata to idealna mobilizacja do stawiania sobie coraz to wyżej poprzeczki. 

Na samym początku zarobki na stanowisku przedstawiciela handlowego będą wynosić około 4-5 tysięcy brutto. Wszystko oczywiście zależy od branży, jaką będzie się on zajmował. Nie można też pominąć tematu premii. Taki dodatek za wybitne osiągi może stanowić nawet kilku krotność pensji. 

Na jakie premie może liczyć przedstawiciel handlowy?

Ciężko znaleźć osobę która nie lubi dostawać dodatku do wypłaty, czyli premii. Pracodawca może dać ją pracownikowi z różnych powodów. Najczęściej są to wybitne osiągnięcia w pracy. Przedstawiciel handlowy to zawód, gdzie temat ten jest szczególnie dobrze znany. Zdobywając większą liczbę klientów, pracownik powinien otrzymać dodatkową premię. Dużo jednak zależy od samego pracodawcy i warunków umowy. Podczas podpisywania porozumienia powinniśmy je na spokojnie przeanalizować i zastanowić się czy aby na pewno będzie dla nas korzystne. Nie trudno trafić na firmę, która będzie chciała oszukać pracownika. 

Premia każdego przedstawiciela handlowego z reguły jest przyznawana w zależności od ilości sprzedanych produktów czy też usług. Jeżeli pracownik przekroczy limit sprzedaży, który ma osiągnąć, pracodawca powinien wypłacić mu dodatkową kwotę, jaka była wcześniej ustalona. Zazwyczaj jest to około 5-10% przychodów z uzyskanej przez niego wielkości sprzedaży. Ciężko ogólnie stwierdzić, ile dokładnie może to być, ale najlepsi handlowcy osiągają miesięcznie nawet kilkanaście tysięcy premii.

Początki bywają trudne

Początki pracy jako przedstawiciel handlowy nie dla każdego będą należały do prostych. Pracownik musi wypracować swój charakter, zdobyć odpowiednie umiejętności i odporność na trudne negocjacje z klientem. Wchodząc do branży nie każdy jest na tyle silny aby już na samym starcie móc pochwalić się dobrymi wynikami sprzedaży. Potrzebny jest tutaj czas i zaangażowanie. Najważniejsze jest to, aby się nie zniechęcać. Oczywiście może się okazać, że jednak nie do końca pasujemy do tego zawodu. Każdy ma prawo popełnić błąd wybierając swoją ścieżkę zawodową. 

Kolejną sprawą nie należącą do najprostszych jest temat zarobków na starcie. Wyżej został on już mniej więcej opisany. Wchodząc do branży musimy pamiętać o tym, że nasza wypłata z czasem wzrośnie, ale równocześnie cały czas możemy starać się o dodatkową pensję. Warto w tej kwestii być cierpliwym i zamiast się denerwować, skupić się dokładniej na tym, co chcemy osiągnąć. Nie można zapominać również o samorozwoju, który jest tutaj gwarancją osiągnięcia jak najlepszych wyników. Jeżeli dopiero zaczynasz lub szukasz nowej pracy, koniecznie sprawdź oferty na https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l. Znajdziesz tam godne zaufania firmy, które pozwolą ci rozwinąć swoje skrzydła w handlu.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Na samym starcie wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak powinni zacząć aby odnaleźć się w zawodzie handlowca. Nie da się się określić jednej ścieżki zawodowej którą powinien przejść każdy aby znaleźć się na dobrze zarobkującym stanowisku przedstawiciela handlowego. Jak wspomniano na wstępie, niezwykle ważne jest tutaj doświadczenie i odpowiednia wiedza. Zdobyć je możemy przede wszystkim dzięki praktyce i wystarczającej mobilizacji.

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni co do naszych umiejętności sprzedażowych, warto spróbować znaleźć kursy czy też warsztaty w okolicy, na temat samorozwoju, perswazji. To niezwykle istotne kwestie  z których możemy sobie nie do końca zdawać sprawę. Zawód ten wymaga przede wszystkim komunikatywności najwyższym poziomie. Odpowiednia umiejętność budowania relacji z innymi jest ostatnio na wagę złota. Pracodawca poszukuje osoby, która jest w stanie nastawić klienta na skorzystanie z usług, poradzi sobie ze stresem i wynegocjuje najlepsze warunki umowy. Jeżeli pragniemy odnaleźć się na tym stanowisku, powinniśmy ćwiczyć również zarządzanie swoim czasem. Przedstawiciel sam organizuje swój grafik w pracy od którego zależy jak wiele rozmów z klientem uda mu się danego dnia przeprowadzić.

Udostępnij