wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

Finanse

Czym są instalacje teletechniczne?

Czym są instalacje teletechniczne?

Żadna współczesna firma nie może dobrze funkcjonować bez sprawnych instalacji teletechnicznych. To właśnie systemy teletechniczne odpowiadają za sprawną komunikację pomiędzy działami, zapewnienie bezpieczeństwa klientom i pracownikom oraz za ciągłość i efektywność wielu procesów biznesowych. Dowiedz się, co to są instalacje teletechniczne oraz jak poprawnie wygląda ich projektowanie i montaż.

Co to są systemy teletechniczne?

Instalacje teletechniczne, inaczej niskoprądowe, to sieć urządzeń wraz z osprzętem, przystosowanych do przesyłania sygnałów o niskim natężeniu prądu. Sygnał może być transmitowany bezprzewodowo (np. drogą radiową) lub za pośrednictwem przewodów, czyli drogą kablową. Do systemów teletechnicznych zalicza się m.in.:

  • różne systemy alarmowe (systemy sygnalizacji włamań i napadów, dźwiękowe, przeciwpożarowe, ostrzegawcze),

  • systemy kontroli dostępu, 

  • telewizję przemysłową,

  • systemy rejestracji czasu pracy.

Instalacje niskoprądowe są nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka, ponieważ odpowiadają za transmisję danych. W firmach ułatwiają komunikację, zwiększają poziom bezpieczeństwa i zapewniają nadzór nad procesami.

Instalacje teletechniczne a bezpieczeństwo w obiekcie

W praktyce wszystkie elektroniczne systemy zabezpieczeń można zaliczyć do instalacji teletechnicznych. Przy czym systemy zabezpieczeń o różnej funkcjonalności z reguły ze sobą współdziałają i mogą być zintegrowane na jednej platformie służącej do zarządzania systemami. Doskonałym przykładem są systemy alarmowe zintegrowane z systemami przeciwpożarowymi. W przypadku pojawienia się dymu w obiekcie uruchamiają się sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, a jednocześnie zaczynają pracować wentylatory i tryskacze oraz powiadomione zostają jednostki ratowniczo-gaśnicze.

Integracja instalacji teletechnicznych na jednej platformie informatycznej umożliwia bezpieczne i sprawne zarządzanie bezpieczeństwem obiektu z jednego miejsca. Jednak, aby zrobić to dobrze, trzeba doskonale zrozumieć specyfikę danej branży i nieruchomości oraz mieć odpowiednie umiejętności techniczne. To jeden z ważniejszych powodów, dla których projektowanie instalacji teletechnicznych powinno być wykonane wyłącznie przez fachowców. Pomoc ekspertów zajmujących się planowaniem i montażem instalacji teletechnicznych znaleźć można na stronie https://serwis-techniczny.impel.pl/instalacje-teletechniczne/.

Na czym polega projektowanie instalacji teletechnicznych?

Wykonanie instalacji teletechnicznych w obiektach powinno być poprzedzone zrobieniem rzetelnego projektu. Na tym etapie należy dobrać urządzenia, przewidzieć ułożenie okablowania oraz umiejscowienie dodatkowej infrastruktury dla urządzeń systemów niskoprądowych. Po uzgodnieniu potrzeb inwestora i wykonaniu projektu można zabrać się za montaż instalacji teletechnicznych. 

Profesjonalna firma nie tylko wykona projekt i zajmie się montażem, ale również będzie serwisować i przeprowadzi kompleksową konserwację instalacji teletechnicznych. Co więcej, wszystkie systemy teletechniczne funkcjonujące w obiekcie, będzie można zintegrować na jednej platformie informatycznej. A klient w każdej chwili będzie mógł rozbudować swoje systemy zabezpieczeń, dodając dodatkowe urządzenia i narzędzia.

Udostępnij