W dobie Internetu i zwiększającej się popularności pożyczek zaciągniętych online zapewne, oprócz kalkulacji dotyczącej naszych możliwości finansowych, zastanawiamy się, czy możemy skorzystać z pożyczki, za nieco niższą cenę. Czy kanał dystrybucji produktów finansowy realnie wpływa na ich cenę? Czy to możliwe, że pożyczki internetowe są udzielane na niższe kwoty niż w placówce?
Czym różni się pożyczka internetowa od tradycyjnej?
Pożyczka internetowa de facto niewiele różni się od pożyczki zaciągniętych w tradycyjnych warunkach, czyli w biurze pożyczkowym. Choć mogą zdarzyć się wyjątki, ale o tym napiszemy później. Jeśli zdecydowaliśmy się na pożyczkę i preferujemy tradycyjną formę zawierania umów, czyli w siedzibie firmy pożyczkowej, to na ogół umawiamy się na wizytę lub możesz poczekać, aż doradca finansowy będzie miał przestrzeń do rozmowy. Natomiast w przypadku zawierania umowy przez Internet możemy to zrobić o dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Nie potrzebujemy umawiać się na konkretny termin. Zawierając umowę pożyczki w obu przypadkach niezbędne będzie posiadanie dowodu osobistego, oraz wypełnienie oświadczenia dotyczącego formy zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia i w zależności od firmy pożyczkowej wysokości kosztów życia.
W przypadku pożyczki przez Internet będzie konieczne przeprowadzenie procesu weryfikacji tożsamości klienta. Może to być rozmowa telefoniczna z ponownym podaniem swoich danych, a może być także przelew weryfikacyjny, w trakcie którego przelewamy ze swojego konta osobistego niewielką kwotę (1 złoty lub 1 grosz), na konto pożyczkodawcy. Najnowszą metodą identyfikacji tożsamości klienta są specjalne aplikacje takie jak Kontomatik, Instantor, które przeprowadzają nas przez ten proces szybko i sprawnie.
Z pewnością dla osób zabieganych i na co dzień użytkujących komputer, smartfon i Internet, pożyczka przez Internet będzie bardziej dogodną formą pozyskania dodatkowych środków. Natomiast – na ogół dla starszego pokolenia, wygodniejszą i bardziej przystępną formą zawarcia umowy pożyczkowej będzie wizyta w siedzibie firmy lub u przedstawiciela wybranej instytucji pozabankowej. Zapewne sporą korzyścią będzie możliwość dopytania doradcy o niejasne szczegóły i przeprowadzenie niezbędnych kalkulacji np. dotyczących wysokości spłacanych rat, czy okresu kredytowania.
Czy pożyczki internetowe są udzielane na niższe kwoty niż w placówce?
Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, bowiem każda firma pożyczkowa ma inną politykę sprzedaży swoich produktów finansowych. Może się okazać, że ten sam produkt jest w identycznej cenie w ofercie stacjonarnej i internetowej. Z drugiej strony możemy się spodziewać, że większy wybór pożyczek znajdziemy na stronie internetowej danej instytucji. Bardzo często możemy się spotkać z pożyczkami krótkoterminowymi tzw. chwilówkami, które dla nowych klientów dostępne są całkowicie za darmo, jedynym warunkiem jest podpisanie umowy właśnie online. Jeśli chcemy zminimalizować koszty pożyczki, warto zatem sprawdzić ofertę wybranej przez siebie firmy w sieci i w siedzibie firmy. Można również dopytać o szczegóły telefonicznie poprzez rozmowę z konsultantem.
Artykuł sponsorowany