Żadna współczesna firma nie może dobrze funkcjonować bez sprawnych instalacji teletechnicznych. To właśnie systemy teletechniczne odpowiadają za sprawną komunikację pomiędzy działami, zapewnienie bezpieczeństwa klientom i pracownikom oraz za ciągłość i efektywność wielu procesów biznesowych. Dowiedz się, co to są instalacje teletechniczne oraz jak poprawnie wygląda ich projektowanie i montaż.
Co to są systemy teletechniczne?
Instalacje teletechniczne, inaczej niskoprądowe, to sieć urządzeń wraz z osprzętem, przystosowanych do przesyłania sygnałów o niskim natężeniu prądu. Sygnał może być transmitowany bezprzewodowo (np. drogą radiową) lub za pośrednictwem przewodów, czyli drogą kablową. Do systemów teletechnicznych zalicza się m.in.:
-
różne systemy alarmowe (systemy sygnalizacji włamań i napadów, dźwiękowe, przeciwpożarowe, ostrzegawcze),
-
systemy kontroli dostępu,
-
telewizję przemysłową,
-
systemy rejestracji czasu pracy.
Instalacje niskoprądowe są nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka, ponieważ odpowiadają za transmisję danych. W firmach ułatwiają komunikację, zwiększają poziom bezpieczeństwa i zapewniają nadzór nad procesami.
Instalacje teletechniczne a bezpieczeństwo w obiekcie
W praktyce wszystkie elektroniczne systemy zabezpieczeń można zaliczyć do instalacji teletechnicznych. Przy czym systemy zabezpieczeń o różnej funkcjonalności z reguły ze sobą współdziałają i mogą być zintegrowane na jednej platformie służącej do zarządzania systemami. Doskonałym przykładem są systemy alarmowe zintegrowane z systemami przeciwpożarowymi. W przypadku pojawienia się dymu w obiekcie uruchamiają się sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, a jednocześnie zaczynają pracować wentylatory i tryskacze oraz powiadomione zostają jednostki ratowniczo-gaśnicze.
Integracja instalacji teletechnicznych na jednej platformie informatycznej umożliwia bezpieczne i sprawne zarządzanie bezpieczeństwem obiektu z jednego miejsca. Jednak, aby zrobić to dobrze, trzeba doskonale zrozumieć specyfikę danej branży i nieruchomości oraz mieć odpowiednie umiejętności techniczne. To jeden z ważniejszych powodów, dla których projektowanie instalacji teletechnicznych powinno być wykonane wyłącznie przez fachowców. Pomoc ekspertów zajmujących się planowaniem i montażem instalacji teletechnicznych znaleźć można na stronie https://serwis-techniczny.impel.pl/instalacje-teletechniczne/.
Na czym polega projektowanie instalacji teletechnicznych?
Wykonanie instalacji teletechnicznych w obiektach powinno być poprzedzone zrobieniem rzetelnego projektu. Na tym etapie należy dobrać urządzenia, przewidzieć ułożenie okablowania oraz umiejscowienie dodatkowej infrastruktury dla urządzeń systemów niskoprądowych. Po uzgodnieniu potrzeb inwestora i wykonaniu projektu można zabrać się za montaż instalacji teletechnicznych.
Profesjonalna firma nie tylko wykona projekt i zajmie się montażem, ale również będzie serwisować i przeprowadzi kompleksową konserwację instalacji teletechnicznych. Co więcej, wszystkie systemy teletechniczne funkcjonujące w obiekcie, będzie można zintegrować na jednej platformie informatycznej. A klient w każdej chwili będzie mógł rozbudować swoje systemy zabezpieczeń, dodając dodatkowe urządzenia i narzędzia.