Strona główna
Inwestycje
Tutaj jesteś

Jak rozliczać się z kryptowalut – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Inwestycje Data publikacji - 28 stycznia 2022 Autor - Redakcja wbu24.pl
jak rozliczać się z zysku na kryptowalutach


Kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które wykorzystują szyfrowanie do zabezpieczenia transakcji. Najpopularniejsze z nich to bitcoin (BTC) i litecoin (LTC). Zyskują sporą popularność i wielu ludziom udaje się czerpać zyski z handlu wirtualnymi aktywami. Trzeba też pamiętać o tym, jak rozliczać się z zysku na kryptowalutach.

Jak czerpać zyski z kryptowalut

Wśród ludzi, którzy nie mają pojęcia o kryptowalutach, panuje przekonanie, że to żyła złota i zarobić można naprawdę sporo. I rzeczywiście tak było, ale kilka lat temu. Dziś zyski są mniejsze, ale nadal kuszą wielu inwestorów.

Najprościej zarabiać na kryptowalutach, kupując je na jednej giełdzie i sprzedając z zyskiem na innej. Jest to dość pracochłonne i nawet jeśli się opłaca, to zajmuje zbyt wiele czasu, by zarabiać na tym na co dzień.

Można też zająć się kopaniem kryptowalut i odsprzedawać je inwestorom. Potrzebny jest do tego komputer z dobrą kartą graficzną. Trzeba też skalkulować, na ile jest to opłacalne jeśli chodzi o zużycie prądu przez jego podzespoły.

Kryptowaluty dostępne są również w kantorach. Można je kupić, gdy są tańsze i trzymać w portfelu aż kurs się zmieni. Wtedy wystarczy je sprzedać i policzyć zysk.

Na kryptowalutach da się zarobić – jak na wszystkim. Jednak można też stracić, bo próżno szukać na ich rynku stabilizacji. Z wahań chętnie korzystają traderzy. Jeśli grają na kontraktach terminowych, to może być całkiem opłacalne.

Aby grać i wygrywać na giełdzie kryptowalut, trzeba wiedzieć, jak poruszać się w świecie wykresów i w jaki sposób reagować na zmieniające się ceny. To może wydawać się trudne, zwłaszcza że ryzyko utraty środków jest dość spore.

Wzrosty, które obserwuje się na rynku kryptowalut nie pojawiają się na tradycyjnej giełdzie, ale gdzie wielkie wzrosty – tak i potężne spadki.

Kryptowaluty nie podlegają nadzorowi bankowemu, więc gra nimi jest związana z jeszcze jednym ryzykiem – mogą je emitować nieuczciwe podmioty. Zanim ktoś wejdzie na giełdę kryptowalut, zwłaszcza taką cieszącą się dobrą renomą, jest weryfikowany. Mimo tego jednak oszustwa mogą się zdarzać.

Jaki podatek od kryptowalut>

Już na początku przygody z kryptowalutami warto dowiedzieć się, jak rozliczać się z zysku na kryptowalutach. Mimo że jako waluta, kryptowaluty nie podlegają nadzorowi banków centralnych, zyski, które się z nich czerpie, są opodatkowane.

Każdy podatnik musi rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej PIT 38 przychody i koszty poniesione z tytułu transakcji kryptowalutami. Nie musi obliczać wszystkiego samodzielnie, może skorzystać z kalkulatora, który za niego wyliczy wszystkie koszty.

Podatek od kryptowalut wynosi 19%. Nie trzeba go rozliczać na bieżąco. Wystarczy zeznanie całoroczne.

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo monitoringu

Redakcja wbu24.pl

Nasz zespół specjalistów zajmujących się pisaniem artykułów na temat biznesu, lifestyle'u, inwestycji w kryptowaluty i finansów, to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i praktycznemu podejściu, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści zawierające aktualne trendy rynkowe, strategie inwestycyjne oraz porady dotyczące zarządzania finansami osobistymi i rozwoju kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?