Strona główna
Inwestycje
Tutaj jesteś

Czy kryptowaluty są legalne w Polsce?

Inwestycje Data publikacji - 28 stycznia 2022 Autor - Redakcja wbu24.pl
czy kryptowaluty są legalne


Inwestycja w kryptowaluty od wielu lat przyciąga rzeszę osób, które chcą pomnożyć swój kapitał. Przed zakupem pierwszej wirtualnej waluty należy wiedzieć, czy kryptowaluty są legalne?

Legalność kryptowalut w Polsce

Czy inwestowanie w waluty wirtualne jest legalne? Tak jest to, jak najbardziej legalne w Polsce tak samo, jak w innych krajach Unii Europejskiej biorąc pod uwagę przepisy podatkowe. Można więc prowadzić działalność związaną z kopaniem waluty, sprzedażą czy kupowaniem. Tak samo legalne jest przechowywanie waluty oraz stakowanie. Warto nadmienić, że Ministerstwo Finansów wciąż nie zdefiniowało kryptowalut jako środka płatniczego, jednakże o legalności obrotu taką walutą świadczy fakt, że od każdej transakcji przeprowadzonej w tej walucie należy zapłacić podatek, który wynosi 19%. Warto nadmienić, że według przepisów ustawy o PIT nie ma ona zastosowania w przypadku przychodów uzyskanych z czynności, które nie wynikają z prawnie skutecznej umowy. Można przez to rozumieć sytuację, w której cyfrowe waluty byłyby nielegalne, więc nie można na nich opierać umów wiążących. Jeśli prawodawca sądziłby, że kryptowaluty nie mogą być przedmiotem umów, to nie można byłoby ich opodatkować.

Nielegalne aktywności związane z kryptowalutami

Warto nadmienić, że posiadanie, handel oraz przechowywanie kryptowalut jest legalne bądź też nie jest regulowane przepisami, to istnieją zapisy, które regulują pewne kwestie związane z nimi, nazywając je aktywnościami niezgodnymi z prawem. Aktywności te mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej. Nielegalna jest kradzież kryptowalut czy też niegdyś popularne wyłudzanie dotacji na zakup koparek. To samo dotyczy kradzieży prądu z sieci elektrycznej w celu kopania waluty, a także korzystania z serwerów pracodawców oraz niepłacenie podatków z tytułu obrotu kryptowalutami. Przepisy polskiego prawa regulują również inne aspekty takie jak oferowanie security tokena. Działalność STO (security token offerings) powinna być zgłoszona do organów, ponieważ podlega ona regulacjom ustawowym. W przypadku niezastosowania do wyżej wspomnianych ustaleń lub też zaniechania rejestracji działalności związanej z STO można spodziewać się poniesienia odpowiedzialności karnej, która wynika z przepisów ustawy Prawo karne. Co więcej, nielegalne jest również organizowanie loterii, których wygraną mają być kryptowaluty. Przed dokonaniem pierwszej transakcji związanej z zakupem lub też sprzedażą kryptowalut należy dokładnie przeanalizować polskie przepisy prawne związane z obrotem wirtualnymi walutami.

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo monitoringu

Redakcja wbu24.pl

Nasz zespół specjalistów zajmujących się pisaniem artykułów na temat biznesu, lifestyle'u, inwestycji w kryptowaluty i finansów, to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i praktycznemu podejściu, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści zawierające aktualne trendy rynkowe, strategie inwestycyjne oraz porady dotyczące zarządzania finansami osobistymi i rozwoju kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?