wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

Lifestyle

Import z Chin – czy warto?

Import z Chin – czy warto?

Coraz więcej osób zajmuje się importem z Chin. Powstaje wiele większych i mniejszych sklepów z towarami pochodzącymi prosto z tego kraju. Czy import z Chin jest prosty? Czy jest to dobry sposób na biznes?

Import towarów z Chin – od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się nad prowadzeniem własnego biznesu. Dobrym pomysłem jest własny sklep internetowy, który może przynieść spore zyski. Można rozpocząć import z Chin. Należy jednak pamiętać, że trzeba się do tego procederu odpowiednio przygotować. Z tego kraju można importować towary, które są dopuszczone do obrotu na rynku Unii Europejskiej i Polski. Muszą być to przedmioty certyfikowane i bezpieczne. Na pewno jest to ciekawy sposób na biznes, ale należy dokładnie przemyśleć całą strategię i zrobić badanie rynku.

Wiele osób zajmuje się tego typu działalnością, a więc warto się czymś wyróżnić. Na początek dobrze jest przygotować biznesplan i sprawdzić konkurencję. Należy przeliczyć koszty i zobaczyć, czy są one wystarczające na prowadzenie firmy w pierwszych miesiącach. Wiadomo, że w pierwszych tygodniach trzeba zainwestować w reklamę i towar, a zyski będą dopiero po jakimś czasie.

Co warto importować z Chin?

Chiny to duży kraj, który cały czas się rozwija i oferuje wiele nowatorskich rozwiązań. Niektóre z nich mogą przyjąć się w Polsce, a osoba, która pierwsza wprowadzi je do obrotu, z pewnością sporo zarobi. Na pewno warto śledzić rynek azjatycki i sprawdzać, co nowego mają do zaoferowania tamtejsi producenci. Z Chin warto importować sprzęt RTV i AGD. Również różnego rodzaju dekoracje do domu czy ogrodu są znacznie tańsze.

Z Chin importuje się także ubrania, akcesoria dla zwierząt, do telefonów, sztuczną biżuterię czy zegarki. Również zabawki cieszą się dużą popularnością, należy jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ich użytkowania przez maluchy. Warto także zapoznać się z listą towarów, których nie wolno importować. Za przywóz ich do kraju grozi duża grzywna.

Import z Chin – o czym należy pamiętać?

Import z Chin jest nieco skomplikowanym procesem, który jednak nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Należy spełnić kilka warunków i można rozpocząć działalność. Importując towary z Chin, trzeba oczywiście liczyć się z zapłatą cła i podatku VAT. Towary są sprawdzane na granicy i muszą posiadać one wszystkie niezbędne dokumenty, certyfikaty i atesty. Brak któregoś z nich skutkuje zatrzymaniem towaru do czasu wyjaśnienia sprawy. Jeśli firma zostanie zarejestrowana w Polsce, to należy wystąpić także o numer EORI. Bez niego nie będzie można rozpocząć przywozu towaru z Chin do Polski. Jest to prosty i darmowy proces, który można załatwić przez internet.

Przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji w BDO. Jest to baza danych o produktach i opakowaniach, a także gospodarce odpadami. Właściciel firmy musi co roku uiszczać opłatę, która zależna jest od ilości towarów przywiezionych do kraju. Bardzo ważne jest znalezienie także dobrego dostawcy, który oferuje produkty wysokiej jakości. Warto na pewno przed podpisaniem umowy poprosić o próbki, aby upewnić się, czy towar odpowiada opisowi.

Udostępnij