Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak inwestować na giełdzie?

Finanse Data publikacji - 8 sierpnia 2022 Autor - Redakcja wbu24.pl
Jak inwestować na giełdzie

Inwestycje są sprawdzonym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. I choć sposobów na inwestowanie jest wiele, dużym i wciąż niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się inwestycje na giełdzie. Korzystają z niej nie tylko wytrawni gracze, ale też coraz częściej osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie inwestycji. Czy to dobry pomysł? Czy giełda to dobra metoda na pomnażanie swoich oszczędności? Jak kupować akcje i czym kierować się podczas ich sprzedaży? Oto krótki poradnik dla początkującego inwestora.

Jak kupować akcje, czyli inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Pytanie o to, jak kupować akcje, zadaje sobie wiele osób, które rozważają inwestowanie na giełdzie. To, co dla wytrawnych inwestorów jest kwestią oczywistą, dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie inwestycji na giełdzie, niekoniecznie nią jest. Nie oznacza to jednak, że jest to wiedza tajemna zarezerwowana tylko i wyłącznie dla wybranych. Wbrew powszechnej opinii inwestowanie na giełdzie nie jest tak bardzo skomplikowane.

Podstawą i zarazem najważniejszym czynnikiem warunkującym sukces inwestycyjny jest wybór dobrego domu lub biura maklerskiego, który działa w imieniu klienta. Aby kupować akcje na giełdzie, trzeba bowiem korzystać z usług tego rodzaju instytucji. Klient jako osoba prywatna nie ma możliwości samodzielnie dokonywać operacji na giełdzie papierów wartościowych. Zarówno zakup, jak i sprzedaż akcji odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego zlecenia. I choć zleceniodawcą zawsze jest klient, to cała procedura odbywa się poprzez maklera działającego w jego imieniu i reprezentującego jego interesy. Do tego celu potrzebne jest założenie konta maklerskiego. Można to zrobić, korzystając z usług wymienionego wcześniej domu maklerskiego, ale nie tylko. Niektóre banki stwarzają bowiem taką możliwość swoim klientom. Oznacza to, że konto maklerskie może być dodatkiem do usług bankowych. To bardzo wygodna opcja. Bank jako instytucja finansowa cieszy się dużą wiarygodnością, co ułatwia klientowi przełamanie swoich oporów i rozpoczęcie inwestowania na giełdzie.

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem przyszłego inwestora jest podjęcie decyzji co do wyboru domu maklerskiego lub banku, w którym utworzy konto maklerskie umożliwiające mu dokonywanie zleceń. Ważne, by wybierając tego rodzaju instytucję, sprawdzić jej rzetelność i upewnić się, że posiada ona wszystkie wymagane pozwolenia i certyfikaty pozwalające na legalną działalność. Podczas dokonywania wyboru warto też wziąć pod uwagę ocenę klientów korzystających z jej usług. Bardzo istotna podczas pierwszych inwestycji jest pomoc i wsparcie maklera, który dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomoże zmniejszyć stres związany z inwestycją.

Inwestowanie na giełdzie śmiało można porównać do prowadzenia biznesu. I podobnie jak w jego przypadku najlepiej zacząć od dobrego planu. Aby go stworzyć, trzeba zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami względem inwestycji oraz możliwościami. Niezwykle istotne jest również to, żeby poświęcić odpowiednio dużo uwagi na śledzenie tendencji rynkowych i stosowną analizę. Rzetelne przygotowanie się do inwestycji znacznie zmniejsza ryzyko z nią związane, co w przypadku dużego kapitału może mieć ogromne znacznie dla finalnego zysku. Zbyt pochopne działanie, jak również podejmowanie ważnych decyzji pod wpływem chwilowych emocji z całą pewnością nie jest dobrą metodą na inwestowanie na giełdzie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których kluczowe decyzje trzeba podjąć w stosunkowo krótkim czasie, jednak świadomość mechanizmów rządzących giełdą znacznie ułatwia podjęcie tych właściwych.

https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/jak-i-gdzie-kupowac-akcje-gieldowe/id/60

Artykuł partnera

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo monitoringu

Redakcja wbu24.pl

Nasz zespół specjalistów zajmujących się pisaniem artykułów na temat biznesu, lifestyle'u, inwestycji w kryptowaluty i finansów, to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i praktycznemu podejściu, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści zawierające aktualne trendy rynkowe, strategie inwestycyjne oraz porady dotyczące zarządzania finansami osobistymi i rozwoju kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?