Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak wybrać bezpieczną lokatę?

Finanse Data publikacji - 16 sierpnia 2022 Autor - Redakcja wbu24.pl
lokata

Lokata to popularna forma oszczędzania. Osoby, które się na nią decydują, cenią sobie jej prostotę. Istotne są jednak także kwestie bezpieczeństwa.

Przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty warto zwrócić uwagę na jej parametry. Dzięki temu będzie można szybko zwiększyć wartość oszczędności tak, by skutecznie ochronić się przed inflacją.

Lokata bankowa – definicja

Lokata to produkt finansowy, na podstawie którego klient powierza bankowi ustaloną kwotę środków na czas określony. Po jego upływie środki są zwracane wraz z naliczonymi odsetkami, pomniejszonymi o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Wysokość oprocentowania lokat jest uzależniona od bieżącej sytuacji na rynku. Wpływ na nie mają m.in. obowiązujące aktualnie stopy procentowe. Wyjątkiem są depozyty promocyjne, np. dla nowych klientów lub nowych środków na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W tym przypadku przez określony czas można liczyć na nieco wyższe oprocentowanie. Oferta poszczególnych lokat może się różnić w zależności od banku, stąd też warto skorzystać z takich narzędzi jak porównywarka, by wybrać taką, która w danym momencie będzie najkorzystniejsza (kwota i okres lokaty).

Lokaty bankowe a bezpieczeństwo

Wśród osób, które decydują się na lokatę bankową, często rozpatrywaną kwestią jest bezpieczeństwo oszczędzania. Nie trzeba się jednak w takim przypadku obawiać o utratę środków. Dla większości konsumentów ryzyko jest niemal zerowe. Wynika to z wysokich gwarancji BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w przypadku upadku banku, w którym została założona lokata, odzyska się wszystkie wpłacone pieniądze do kwoty aż 100.000 euro. To kwota trudna do zebrania, stąd też nie trzeba się martwić o tego typu zdarzenia. Bezpieczeństwo lokaty należy zatem rozpatrywać pod innym kątem, tj. czy pozwoli ona na skuteczną walkę z inflacją, czyli czy powierzone w jej ramach bankowi środki realnie częściowo nie stracą na swojej wartości.

Zerwanie lokaty – konsekwencje

Kwestie bezpieczeństwa lokaty poruszane są także w kontekście jej zerwania przed terminem. Warto wiedzieć o tym, co się w takim przypadku stanie. W większości banków, przerwanie lokaty przed okresem jej rozliczenia może się skończyć utratą wszelkich oszczędności, a więc wypracowanych w tym czasie odsetek. W przypadku lokat na co najmniej kilka miesięcy te straty mogą być dotkliwe. Niektóre banki podchodzą jednak bardziej liberalnie do rezygnacji z tego produktu przed czasem rozliczenia. Traci się wówczas tylko określoną w regulaminach bankowych część odsetek.

Która z lokat gwarantuje bezpieczeństwo oszczędzania?

Na polskim rynku działa wiele banków oferujących lokaty. Ich oprocentowanie i warunki mogą się znacznie różnić. Czołowe pozycje w rankingach zajmująDla przykładu lokaty Santander Consumer Banku. Z czego to wynika? Przede wszystkim klienci banku doceniają posiadają wysokie oprocentowanie, zbliżone do stóp procentowych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski (w lipcu 2022 r. było to 5,50% na lokacie 3-miesięcznej, 6,00% na lokacie 6-miesięcznej oraz 6,20% na lokacie 12-miesięcznej). Z tak dobrymi parametrami nie trzeba się martwić o to, że inflacja w znaczny sposób zmniejszy wartość zgromadzonych na kontach oszczędności. Co więcej, bank na bieżąco reaguje na zmiany zachodzące na rynku. Oznacza to, że przy kolejnych podwyżkach stóp procentowych można liczyć na dalsze zwiększanie oprocentowania depozytów. To jednak nie wszystko, na co zwracali uwagę klienciwarto zwrócić uwagę w Santander Consumer Banku. Doceniony zostałDocenić należy także szeroki wybór okresów lokacyjnych (od 1 do 36 miesięcy) oraz możliwość założenia i obsługi lokaty przy pomocy bankowości internetowej.

Źródła:

https://kapitalni.org/pl/artykuly/czy-lokowanie-pieniedzy-w-lokaty-jest-bezpieczne,73,426

https://direct.money.pl/artykuly/porady/bezpieczenstwo-lokat-bankowych,192,0,992960

Co to jest lokata bankowa? Czy opłaca się inwestować w lokatę?

Materiał partnera

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo monitoringu

Redakcja wbu24.pl

Nasz zespół specjalistów zajmujących się pisaniem artykułów na temat biznesu, lifestyle'u, inwestycji w kryptowaluty i finansów, to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i praktycznemu podejściu, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści zawierające aktualne trendy rynkowe, strategie inwestycyjne oraz porady dotyczące zarządzania finansami osobistymi i rozwoju kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?