wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

Biznes

Konto firmowe na Allegro – kiedy i jak założyć?

Konto firmowe na Allegro – kiedy i jak założyć?

Czy wiesz, że na Allegro funkcjonują dwa typy kont użytkownika – tzw. konto zwykłe i konto firmowe? Każde z nich jest przeznaczone dla innej grupy osób i sprawdza się w innych warunkach. Dowiedz się, czym charakteryzuje się konto firmowe Allegro, jak je założyć i kiedy jest to wskazane.

Allegro – konto firmowe a konto zwykłe

Konto firmowe i konto zwykłe na Allegro różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, ale też np. możliwościami i procesem rejestracji. Jakie są ich najważniejsze wyróżniki?

Konto zwykłe

Najważniejszą cechą konta zwykłego jest to, że umożliwia rejestrację w Allegro jako osoba prywatna. Można w nim podać dane firmy, ale jedynie do celów adresowych (np. jeśli chcesz otrzymywać paczki do siedziby przedsiębiorstwa). Daje możliwość kupowania na Allegro oraz sprzedawania poprzez Allegro Lokalnie. Nie nadaje się jednak do prowadzenia regularnej sprzedaży.

Co ważne, konto zwykłe Allegro można współdzielić z małżonkiem (wystarczy dopisać jego dane w ustawieniach). Można je również przekazać małżonkowi (ale już nie innym osobom czy firmom). Ponadto możliwe jest jego przekształcenie w konto firmowe, ale tylko w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub działalności w inkubatorach przedsiębiorczości.

Konto firmowe

Konto firmowe, jak nietrudno się domyślić, jest przeznaczone dla przedsiębiorców. Mogą je założyć:

  • przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić sprzedaż za pośrednictwem Allegro,
  • członkowie zarządu lub pełnomocnicy spółek czy też jednostek organizacyjnych wpisanych do rejestru przedsiębiorców (fundacji, stowarzyszeń itp.), którzy chcą sprzedawać i kupować przez Allegro w imieniu i na rzecz tych organizacji.

W związku z tym konto firmowe Allegro nie nadaje się do współdzielenia z małżonkiem. Nie można go też udostępniać osobom trzecim lub innym podmiotom gospodarczym. Jeśli przekształcisz swoje osobiste konto w konto firmowe, dane małżonka zostaną usunięte.

Nie ma możliwości założenia konta firmowego bez aktywnej działalności gospodarczej – w procesie rejestracji wymagane jest bowiem podanie jej numeru NIP.

Kiedy założyć konto firmowe Allegro?

Podsumowując, konto firmowe Allegro jest przeznaczone dla podmiotów gospodarczych. Nie musisz go zakładać, jeśli chcesz tylko dokonywać zakupów jako osoba fizyczna. Jest za to niezbędne, gdy chcesz prowadzić regularną sprzedaż na Allegro – to właśnie w ten sposób korzysta z kont firmowych większość przedsiębiorców. Należy je również założyć, jeśli chcesz dokonywać zakupów na rzecz i w imieniu firmy lub organizacji, której jesteś przedstawicielem (pełnomocnikiem, członkiem zarządu).

Jak założyć konto firmowe na Allegro?

Chcesz dołączyć do Allegro jako przedsiębiorca? Wejdź na główną stronę portalu i w prawym górnym rogu wybierz opcję rejestracji. Na wyświetlonej stronie zaznacz Konto Firma, a następnie uzupełnij wszystkie wymagane pola formularza. Na tym etapie możesz wybrać swój login w serwisie – jest to bardzo ważne, ponieważ będzie on widoczny dla wszystkich użytkowników i stanie się jednocześnie nazwą swojego sklepu. Zaproponuj też hasło logowania i podaj podstawowe dane kontaktowe (adres e-mail, nr telefonu). Następnie wymagane jest podanie NIP-u firmy i kraju, w którym jest zarejestrowana. Pozostałe dane działalności gospodarczej zostaną automatycznie pobrane z GUS. W kolejnym kroku wystarczy je sprawdzić (lub uzupełnić, jeśli ich pobranie okaże się niemożliwe) i zatwierdzić.

Następnie możesz zdecydować, czy chcesz funkcjonować jako sprzedający, czy też jako kupujący (ustawienia można w przyszłości zmienić). Jeśli chcesz sprzedawać, konieczna będzie aktywacja konta. Allegro zapewnia bardzo prostą procedurę aktywacji polegającą na dokonaniu szybkiej płatności lub przelewu na 1,01 zł. Płatność jest przetwarzana w terminie do 3 dni roboczych, a po zakończeniu procedury cała kwota jest zwracana. Może być również konieczne dosłanie dodatkowych dokumentów firmowych (drogą elektroniczną) – głównie w przypadku firm zagranicznych czy działających w ramach inkubatorów przedsiębiorczości.

O pomyślnej aktywacji zostaniesz powiadomiony drogą mailową. Od tej pory będziesz mógł w pełni korzystać ze swojego konta firmowego na Allegro.

Udostępnij