wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

BiznesLifestyle

Jak zamknąć firmę sprawnie i szybko?

Jak zamknąć firmę sprawnie i szybko?

Moment otwierania swojego biznesu to bez wątpienia czas niezwykłej ekscytacji i wielkich planów. To również czas realizacji własnych marzeń, które tak często dotycząc tego, aby pracować na własny rachunek. Niestety nie każdy biznes wypali i również warto zdawać sobie z tego sprawę. Jest to wpisane w ryzyko. Jeżeli przez dłuższy czas firma nie generuje zysków lub wręcz odwrotnie, trzeba do niej dokładać z innych źródeł, warto pomyśleć o tym, jak zamknąć firmę.

Jak zamknąć firmę?

Nawet jeżeli zaprzestało się prowadzenia swojej firmy, na przykład zamknęło się lokal, w którym była ona prowadzona lub też przestało się świadczyć usługi przez internet, trzeba pamiętać o formalnościach. Bez dopatrzenia sprawy formalne, firma nie zostanie bowiem oficjalnie zamknięta. Pierwsze najważniejszy krok to wykreślenie jej z rejestru Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Trzeba zrobić to w terminie siedmiu dni roboczych od faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności. Termin jest zatem krótki i trzeba się go konkretnie trzymać, aby nie ponosić kosztów związanych z prowadzeniem działalności w kolejnym miesiącu.

Wniosek do CEIDG

Wniosek o wykreślenie firmy można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy sposób to skorzystanie z formularza online, który dostępny jest po prostu w internecie. To szybka opcja dla osób, które mają profil zaufany. Jeżeli jeszcze się go nie ma, warto go założyć na przykład na stronie swojego banku. Korzystanie z profilu zaufanego ułatwia bardzo wiele kwestii, związanych między innymi z możliwością składania różnorakich formularzy. Druga opcja to złożenie wniosku osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Dobrze wcześniej wypełnić wniosek w domu, aby nie tracić na to czasu w urzędzie. Po zarejestrowaniu wniosku online lub też przez urzędnika, firma zostanie wykreślona maksymalny dzień później. Dlatego też droga elektroniczna to najszybsze rozwiązanie. Z wielu jednak względów niektórzy decydują się na tradycyjny sposób działania. Oczywiście w ten sposób załatwia się sprawy wtedy, prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli prowadzi się spółkę, firmę zamyka się w zdecydowanie bardziej skomplikowany sposób.

Terminy

Warto pamiętać o przestrzeganiu terminów, bo tylko dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z płatnościami do ZUSu czy urzędu skarbowego. Jeżeli firma generuje bardzo duże straty, im zrobi się to szybciej, tym szybciej się zaoszczędzi. Poza tym zawsze warto pamiętać o tym, że po jakimś czasie można założyć nową działalność gospodarczą.

Udostępnij