wbu24.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i kryptowalut.

Biznes

Czy z każdego smartfona można zrobić router WiFi?

Czy z każdego smartfona można zrobić router WiFi?

Nie wszyscy użytkownicy nowoczesnych smartfonów zdają sobie sprawę z tego, w jak dużą ilość przydatnych funkcji są one wyposażone. Współczesne telefony mogą służyć za notatniki, kalendarze oraz czytniki książek, jednak nie wszyscy wiedzą, że doskonale spełniają również funkcję routera. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić router z telefonu jest bardzo łatwa. Poradzi sobie z tym każdy użytkownik smartfona.

Jak zrobić router z telefonu?

Aby telefon mógł służyć jako router, wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach. W menu ustawień należy połączyć się z zakładką sieci komórkowe – w zależności od modelu telefonu, może ona nosić różną nazwę. Po jej włączeniu powinna się ukazać opcja tehering i przenośny hotspot. Następnie wystarczy uruchomić na telefonie opcję przenośny punkt WiFi – jej nazwa również może być nieco inna. Ustawiony Hotspot warto skonfigurować, wybierając do niego nazwę oraz hasło. Im jest ono bardziej skomplikowane, tym lepiej dla bezpieczeństwa użytkownika sieci. Trzeba pamiętać o tym, że telefon w roli routera działa prawidłowo tylko wtedy, kiedy włączona jest transmisja danych mobilnych.

Osoby, które chcą skorzystać z telefonu w roli routera przez dłuższy czas, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z tej opcji znacznie zwiększa zużycie baterii w telefonie. Dlatego też warto włączyć opcję, by Hotspot wyłączał się w czasie, kiedy nie korzysta z niego żadne urządzenie zewnętrzne. Dobrze też wyposażyć się w powerbank, który umożliwi doładowanie baterii w każdej chwili.

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z hotspota

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z udostępnionej przez telefon sieci, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim, warto zabezpieczyć ją przed dostępem niepożądanych osób. Dlatego też hasło dostępu powinno być na tyle skomplikowane, by stanowiło przeszkodę dla osób o nieuczciwych zamiarach. Warto także kontrolować, ile urządzeń podłączonych jest w danej chwili do sieci. Jeśli na liście pojawi się podejrzane urządzenie, można odłączyć je ręcznie od udostępnionych w sieci.

Jeśli w danym momencie z funkcji hotspota korzysta na raz kilkanaście osób, warto unikać wprowadzania w internecie danych wrażliwych. Mowa tutaj o różnego rodzaju loginach i hasłach, a także logowaniu do placówek bankowych.

Podsumowując, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zrobienie routera z telefonu jest banalnie proste. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, by cieszyć się dostępem do internetu nawet wtedy, kiedy zawiodła łączność wi-fi.

Przeczytaj więcej na korpol.pl

Udostępnij