Jak rozliczyć PIT online? Kto ma obowiązek rozliczać PIT-37? Co zrobić z PIT-11? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.
- Co to jest PIT 37 i kto ma obowiązek złożenia tej deklaracji PIT?
- Jak rozliczyć PIT 37 online?
- Co zrobić z PIT 11?
Czym jest PIT-37? Jak w szybki i wygodny sposób rozliczyć PIT-37 online? Na jakie najważniejsze informacje trzeba zwrócić uwagę, kiedy wypełnia się PIT na podstawie otrzymanego wcześniej dokumentu PIT-11? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.
Co to jest PIT 37 i kto ma obowiązek złożenia tej deklaracji PIT?
Czym jest PIT 37 i kto ma obowiązek złożenia tej deklaracji? Otóż PIT-37 to deklaracja, którą wykorzystuje się do rozliczania rocznych zarobków, które podatnik otrzymał od swojego płatnika składek. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie netto, płatnikiem jest osoba, która Cię zatrudnia – bez względu na rodzaj umowy. W takiej sytuacji to pracodawca ma obowiązek uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie ZUS.
Deklaracja PIT-37 przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla tych podatników, którzy w poprzednim roku osiągnęli dochody za pośrednictwem danego płatnika. Dodatkowo chodzi o takie wynagrodzenie, które przez cały czas rozliczane jest zgodnie ze skalą podatkową oraz ogólnymi zasadami. A zatem PIT-37 wypełniają osoby, które otrzymują dochody z tytułu stosunku pracy lub służbowego, pracy nakładczej, stypendiów naukowych, przychodów praw majątkowych lub autorskich czy przedemerytalnych zasiłków. Z deklaracji PIT-37 skorzystają również te osoby, które uzyskują dochód z tytułu wykonywanej działalności, do której zalicza się umowy zlecenia, obowiązki społeczne oraz sportowe, kontrakty menadżerskie czy zasiadanie w radach nadzorczych.
Z deklaracji PIT 37 nie skorzystają między innymi osoby, które chcą rozliczyć pozarolniczą działalność gospodarczą lub te, które prowadzą działy specjalne rolnej produkcji. W obu sektorach sam podatnik jest odpowiedzialny nie tylko za obliczenie, ale i zapłatę podatku dochodowego. Deklaracji PIT 37 nie wybiorą również osoby, które otrzymują przychody opodatkowane według skali.
Jak rozliczyć PIT 37 online?
Jak rozliczyć PIT 37 online i dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – dzięki możliwości wypełniania i wysyłania deklaracji przez Internet, nie musisz właściwie wychodzić z domu, aby złożyć dokument w odpowiednim miejscu. Ponadto korzystając z odpowiednich programów do składania deklaracji, możesz mieć pewność, że Twój dokument zostanie prawidłowo wypełniony i złożony. A im szybciej wyślesz swój PIT poprawnie wypełniony, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku, jeśli takowy Ci się należy.
Do kiedy należy wysłać PIT 37 za rok 2022? Ostatni dzień składania PIT 37 za rok 2022 przypada na 2 maja 2023 roku.
Co zrobić z PIT 11?
Dostałeś PIT 11 i nie wiesz właściwie co z nim zrobić dalej? Tę deklarację także możesz rozliczyć online. Warto wiedzieć, że dzięki PIT-11 możesz otrzymać do kilkuset złotych zwrotu swojego nadpłaconego podatku. Z tego względu nie wyrzucaj tego dokumentu – warto go wykorzystać do rozliczenia rocznej podatkowej deklaracji.
Jak rozliczyć PIT-11? Jeśli nie znasz się na podatkach, nie przejmuj się! Dziś wszystkie popularne PITy można rozliczać bez konieczności wychodzenia z domu, a mianowicie przez Internet. Wystarczy znaleźć odpowiedni, intuicyjny i kompletny program przeznaczony do rozliczania deklaracji PIT. Taki program ma z reguły prosty kreator, w którym wystarczy uzupełnić odpowiednie pola, przepisując kwoty ze wszystkich dokumentów. Następnie program samodzielnie doda je do siebie i przeniesie w odpowiednie pola rocznej deklaracji.
Na co zwracać uwagę, wypełniając deklarację PIT online na podstawie otrzymanego dokumentu PIT 11? Na pierwszej stronie PIT-11 znajdują się ważne informacje dotyczące danych personalnych, które trzeba przepisać do PIT-37. Część A obejmuje Urząd Skarbowy, który jest dla Ciebie właściwy. Te dane także musisz przepisać do deklaracji PIT-37 lub PIT-36. Informacje z części C natomiast musisz przepisać do rubryk w deklaracji PIT-37 lub PIT-36, znajdujących się w części B.
Programy ułatwiające samodzielne rozliczenie PIT przydadzą się również osobom, które chcą się rozliczyć z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz tym, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. W programie dostępny jest specjalny kreator, który sprawia, że nawet jeżeli ktoś nie wie, jak prawidłowo wypełniać formularze PIT, bez problemu poradzi sobie z formalnościami niezbędnymi przy zeznaniu podatkowym. Zarówno zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, jak i pola na wprowadzenie ulg podatkowych zostały dokładnie opisane, a gotowy dokument można od razu wysłać do urzędu skarbowego. Podatnik nie musi się nawet zastanawiać, w którym miejscu wpisać dochody z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, bo kreator przeprowadzi go przez cały proces. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że program pozwala zminimalizować ryzyko, że przegapi się jakieś przychody podlegające opodatkowaniu lub pominie przysługujące ulgi podatkowe.
Nie ma więc znaczenia, czy chodzi o PIT z tytułu działalności gospodarczej, spółdzielczego stosunku pracy, czy też rozliczenie dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę, nowoczesna aplikacja do celów podatkowych będzie najlepszym wyborem.