Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak zawiesić firmę – krótki poradnik dla przedsiębiorcy

Biznes Data publikacji - 30 stycznia 2022 Autor - Redakcja wbu24.pl
jak zawiesić firmę


Każdy przedsiębiorca może mieć rozmaite problemy. Jednak nie musi od razu likwidować działalności. Zgodnie z przepisami może tymczasowo zawiesić firmę. Kto, kiedy i jak może zawiesić firmę. Jakie są tego skutki?

Kiedy i kto może zawiesić firmę

Zawieszenie firmy to dobre wyjście w sytuacji, gdy firma ma problemy. Zwykle jest to utrata płynności finansowej, zdarzenie losowe czy choroba właścicieli. Jest to też najlepsze rozwiązanie dla firm, które mają biznes typowo sezonowy.
Firmę można zawiesić w dowolnej chwili. Nie jest też istotne, dlaczego następuje zawieszenie.
Zawiesić firmę może przedsiębiorca, który nie ma pracowników. Wyjątkiem jest firma, w której zatrudnieni pracownicy są na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
W przypadku spółek: cywilnej, jawnej i partnerskiej, można zawiesić działalność tylko wtedy, gdy zrobią to wszyscy wspólnicy.

Procedura zawieszenia firmy

Jak zawiesić firmę? Procedura jest stosunkowo prosta. Wystarczy złożyć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Można to zrobić elektronicznie, listownie lub w urzędzie. Można tego dokonać także przez pełnomocnika. Spółki muszą zgłosić zawieszenie do Krajowego Rejestru Sądowego (oprócz spółki cywilnej, gdzie wspólnicy zawieszają działalność w CEIDG).
Zawieszenie działalności może być na czas określony lub nieokreślony. Minimalny czas zawieszenia to 30 dni. Firma zarejestrowana w KRS może być zawieszona najdłużej przez 24 miesiące.
Zarówno zawieszenia, jak i odwieszenia można dokonać w każdym momencie. Odwieszenia dokonuje się na tym samym formularzu, co zawieszenia.

Skutki zawieszenia działalności

Zawieszenie firmy rodzi określone skutki. Przede wszystkim przedsiębiorca nie może w okresie zawieszenia prowadzić działalności gospodarczej. Co więcej, nie może wykonywać tych samych usług, które ma w zawieszonej działalności, na umowę zlecenie czy o dzieło.
Nie musi również rozliczać podatków oraz składać deklaracji VAT i JPK.
Przedsiębiorca zostaje też wyrejestrowany z ZUS i nie musi w okresie zawieszenia płacić składek. Jednocześnie przestaje też podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu, o czym wielu właścicieli firm zapomina.
W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca może wykonywać czynności, które są konieczne do zachowania czy zabezpieczenia majątku firmy. Może też regulować zobowiązania i otrzymywać należności, które powstały jeszcze przed zawieszeniem. Może też zbywać wyposażenie czy środki trwałe.

Jakie są najważniejsze aspekty planowania finansowego?

Redakcja wbu24.pl

Nasz zespół specjalistów zajmujących się pisaniem artykułów na temat biznesu, lifestyle'u, inwestycji w kryptowaluty i finansów, to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i praktycznemu podejściu, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści zawierające aktualne trendy rynkowe, strategie inwestycyjne oraz porady dotyczące zarządzania finansami osobistymi i rozwoju kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?